Zalety kołysek drewnianych

Zalety kołysek drewnianych

Kiedy dziecko ma przyjść na świat, cała rodzina bardzo przeżywa ten moment. Nie tylko rodzice, ale i dziadkowie, nie mogą się doczekać upragnionego potomka. Szczególnie gdy chodzi o pierwsze dziecko. Rodzice szykują wyprawkę i przygotowują pokój dla maleństwa. Dziś można kupić wszystko, ale z kolei jest problem z podjęciem decyzji, np. jakie łóżeczko, pościel, materacyk czy wanienkę wybrać. Nie tylko chodzi o kolor i wymiary, ale materiał, z jakiego wyprodukowany został dany artykuł. Najważniejsze są pierwsze zakupy, żeby niczego nie zabrakło. Zrobienie wyprawki nie jest takie oczywiste, nie mając jeszcze doświadczenia, dobrym pomysłem jest zasięgnąć rady starszych rodziców. Każdemu z rodziców zależy, żeby maluch jak się narodzi, miał wszystko.

 

Kołyska dla dziecka

 

W skład wyposażenia dla dziecka wchodzi kołyska, jaką można zakupić z logiem firmy Cieczko. Jest ważniejsza nawet niż łóżeczko. Noworodek powinien być zawsze blisko rodziców, szczególnie mamy, która często karmi maluszka i przewija. Wygodniej, kiedy dziecko jest w kołysce, niż w łóżeczku. Poza tym może mieć problem z zaśnięciem, czy płakać, więc pod wpływem kołysania uspakaja się i zasypia. Nie trzeba nosić godzinami na rękach maluszka, tylko wystarczy ułożyć go w kołysce i będzie zadowolony. Dziecko było 9 miesięcy kołysane w brzuszku mamy, więc tęskni za tym. Zresztą jako pierwszy zmysł stymulowany, jest zmysł przedsionkowy. Dlatego też po urodzeniu, dziecko bujane w ramionach i noszone wycisza się i uspokaja. Kołysanie jest jedną z najważniejszych potrzeb noworodka. Lepiej też się rozwija, jest spokojniejsze i zadowolone. Potrzeba taka jest zakorzeniona w każdym z nas.

 

Drewniana kołyska dla dziecka

 

Drewno jest naturalnym i ekologicznym surowcem. Jest materiałem budowlanym, ponieważ jest zdrowe. Z tego właśnie powodu produkowane są kołyski z drewna. Choć przez lata były zapomniane, to dziś wracają do łask. Nic dziwnego, w końcu są bardzo praktyczne i wskazane dla bobasów. Są przy tym bardzo estetyczne. Kołyski produkowane są z różnych gatunków drewna, np. z sosny, buku czy dębu. Nawet najlepsze łóżeczka nie mogą równać się z kołyską. Można samemu ją wykonać lub zamówić w Zakładzie stolarskim Cieczko. Kołyska wykonana z drewna jest najlepszą opcją dla dziecka, ponieważ materiał jest zdrowy, więc maluch będzie miał zdrowy sen. Możemy ją pomalować w dowolnym momencie, np. na biały kolor i będzie się znakomicie prezentowała.

 

Kołyska ma długą historię

 

Kołyska znana była od wieków. Już w czasach słowiańskich dziecko spało w kołysce. Chodziło o bliskość matki z dzieckiem i oczywiście spokojny sen. Wierzono w zabobony, więc bardzo przestrzegano pewnych zasad, szczególnie w środowiskach wiejskich. Kołyska należała zawsze do niemowlęcia, więc musiała być odpowiednio użytkowana, żeby nie wpłynęła negatywnie na dziecko. Nikt nie kolebał pustej kołyski, nie siadał na niej i nie umieszczał w niej roślin i zwierząt. Wierzono, że nieprzestrzeganie zakazów, sprowadzało na niemowlę, kłopoty ze snem, problemy zdrowotne, niewłaściwy rozwój, a nawet śmierć. Dziecko przed snem żegnano, by odpędzić złe duchy. W szlacheckich rodach nie wierzono w zabobony, a dziecko układano w kołysce, by miało spokojny sen. Możemy na obrazach, na filmach czy w muzeach zobaczyć, jak wyglądały kołyski w rodzinach arystokratów, a nawet książąt. W biednych rodzinach kołysano dzieci w wiklinowych koszykach, które mocowano, na hakach do sufitu. Dziś kołyski są bardzo popularne i polecane nawet przez lekarzy neurologów.

Wróć do bloga
Created by Nevpix