Jak dobrać łóżeczko dla niemowlaka?

Jak dobrać łóżeczko dla niemowlaka?

Przyjście na świat dziecka wymaga przygotowania miejsca dla nowego członka rodziny. Oczywiste jest, że nikt nie zamierza kupować co pół roku nowego łóżeczka, w miarę jak maleństwo będzie rosło. Trzeba więc tak wybrać łóżeczko, aby „rosło” ono wraz ze zmieniającymi się potrzebami dziecka. Zobaczmy więc jak dobrać łóżeczko dla niemowlaka?

 

Idealne łóżeczko na pierwsze miesiące życia

 

W pierwszych tygodniach życia, dziecko potrzebuje przede wszystkim miłości, czułości i bliskości mamy. Często pierwszy miesiąc życia nazywany jest 10 miesiącem ciąży, to znaczy tyle, że największą potrzebą małego człowieka jest kontakt, bliski kontakt z matką w pozycji przypominającej tej, jaką „pamięta” ono z okresów, gdy było bezpieczne pod sercem matki. Między innymi dlatego w pierwszych tygodniach życia zaleca się „chustowanie”. W tym czasie łóżeczko dla dziecka powinno być przede wszystkim wygodne dla matki. Znaczy to tyle, że materacyk dziecięcy powinien być w miarę wysoko, aby chcąc odłożyć niemowlę, nie trzeba było się głęboko schylać, a jednocześnie powinno zapewniać dziecku bezpieczeństwo.

 

Nieprawdą jest, że w pierwszych tygodniach dziecko może spokojnie spać z mamą i tatą na jednym łóżku. Jest to być może dobre rozwiązanie dla mamy, bo nie musi wstawać do malucha, by je nakarmić, czy przytulić, ale na pewno nie zapewnia jej spokojnego snu. Warto wiedzieć, że istnieją na rynku łóżeczka dla niemowląt, które pozwalają na częściowy demontaż szczebelek i ściągnięcie „jednego boku”, przez co można je dostawić do łóżka rodziców. W ten sposób otrzymujemy połączenie osobnego łóżka dla niemowlęcia oraz możliwość spania tuż przy dziecku, co znacznie ułatwia jego pielęgnację, czy też jego karmienie.

 

Łóżeczko idealnie wpisujące się w potrzeby małego dziecka i jego opiekunów powinno być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak nasze łóżeczka z drewna sosnowego. Istnieją modele, które poza funkcją demontażu boku, celem zrobienia wygodnej dostawki, umożliwią wraz z rozwojem dziecka stworzenie małego, wygodnego tapczanika dziecięcego, które spokojnie będzie odgrywać rolę bezpiecznego i wygodnego łóżka aż do 3 roku życia. Tradycyjne łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami stają się zwykle mało wygodne około 2 roku życia, gdy dziecko zaczyna wchodzić w pierwszy „etap dziecięcej dorosłości” i zauważać potrzebę spania na „dorosłym” łóżku dla starszaków.

 

Co z materacem w łóżeczku?

 

Wybór modelu łóżeczka to jedno, a jego wyposażenie to drugie, niekiedy równie trudne zadanie, przed którym stoją opiekunowie, rodzice małego dziecka. Dobrze dobrane łóżeczko, powinno mieć dobrany materacyk wykonany z bezpiecznych niealergizujących tworzyw. Dobrze sprawdzi się nie tylko materacyk lateksowy czy piankowy, ale również ten, który ma wypełnienie naturalne, np. z gryki i kokosu, gwarantujący optymalną twardość dla potrzeb rozwijającego się dziecka. Dobierając akcesoria do łóżeczka, warto pomyśleć o szufladzie na pościel, przewijaku czy różnego rodzaju koszyczków, pojemników zawieszanych na łóżeczku na kosmetyki i zabaweczki dziecięce.

Wróć do bloga
Created by Nevpix